Turbulence na trhu ERP: Co znamenají pro vaši společnost?

Trend, který lze vysledovat u společností zabývajících se vývojem ERP systémů, je jednoznačný – v posledních letech jsme svědky stále častějšího slučování podniků a narůstajícího počtu akvizic.

Turbulence na trhu ERP: Co znamenají pro vaši společnost?


Rok 2011 byl na trhu ERP systémů velmi akční – když už ne jinak, tak z pohledu slučování a akvizic jistě. Dvě významné společnosti, Epicor a Activant, byly v dubnu zakoupeny soukromým fondem, který se je rozhodl sloučit. Další z globálně významných výrobců, Infor, provedl v loňském roce akvizici společnosti Lawson za částku kolem 1,8 miliardy amerických dolarů. Firma Constellation Software si podle Reuters najala skupinu odborníků, aby prozkoumala další perspektivy strategického rozvoje, a to včetně možného prodeje.

Jaký vliv mohou mít tyto změny na život CIO a manažerů IT oddělení, kteří nechtějí nic jiného než udržet ERP systémy ve svých organizacích v provozu?

„Na první pohled by se mohlo zdát, že aktuální změny nebudou mít na dodavatele vašeho ERP řešení žádný vliv – i přesto byste však měli zůstat ve střehu a důkladně pohyby na trhu sledovat, protože vás mohou v blízké budoucnosti zasáhnout rychleji, než si dnes dokážete představit,“ říká analytik Albert Pang, ředitel společnosti Apps Run TheWorldResearch. Ke změnám a akvizicím navíc dochází i na lokálních trzích, jako je ten český – týkají se ale častěji spíše partnerů. Jako příklad lze uvést loňské pohlcení českobudějovické společnosti IT systems firmou Infinity.

Na svém blogu Pang v průběhu roku 2011 uveřejnil článek s názvem „Next Great Top 10 ERP VendorLineup“, kde naznačuje možnou budoucí desítku nejvýznamnějších globálních dodavatelů ERP systémů. Podle Pangova průzkumu patří aktuálně SAP přibližně 19procentní podíl trhu s ERP systémy (celkovou velikost trhu odhadl na 33,6 miliardy dolarů), zatímco Oracle drží přibližně 11 procent pomyslného koláče. Další hráči jako Sage, Infor/Lawson a Microsoft mají podle něj podobnou pozici s tržním podílem kolem 4 procent.

„Momentální otřesy na trhu však budou do značné míry ovlivňovat nejen dodavatele, ale i uživatele ERP,“ říká Pang a dodává: „Bylo by předčasné si myslet, že Oracle a SAP dlouhodobě udrží svou existující dominanci na trhu, protože dnes ERP systémy procházejí velkými změnami.“

Jak by tedy nově rozdané karty mohly vypadat v blízké budoucnosti? „Microsoft bude chtít pohltit některou z podobně velkých konkurenčních společností, aby dokázal vdechnout nový život svým vlastním produktům,“ říká Albert Pang. „Také Infor má dnes velmi agresivní strategickou vizi a management. Na jejich kroky jen mírně v závětří čekají Constellation, Sage a Epicor/Activant.“

Pokud se podíváme na situaci v České republice, zjistíme, že se od té globální výrazně liší. Společným jmenovatelem může být výrazný podíl SAP, který podle aktuální výroční analýzy Lubomíra Karpeckého dosahuje hodnoty 27,2 %. S velkým odstupem druhý je Microsoft s tržním podílem 6,7?%, těsně následován AssecoSolutions s 6,4?%. Čtvrtá pozice náleží Inforu (5?%) a páté místo obsadil Oracle. Nad hranici 2 % se vytáhly ještě Ortex (2,8?%) a QAD (2,4 %), nemalých 39,6?% trhu patří drobným dodavatelům. Vlastní řešení vyvinuté na zakázku používalo v rámci sledovaného vzorku firem 5,2?% subjektů.

Pohlížejte na ERP strategicky

Abyste zabezpečili svou strategii v oblasti ERP a ponechali si prostor pro případné změny, doporučuje analytik Albert Pang přijmout následující opatření:

1. Nespouštějte oči z nabídky alternativních producentů ERP řešení, protože se může snadno stát, že váš aktuální dodavatel bude pohlcen jinou společností a následně můžete jako úderem blesku čelit situaci, kdy se začnete obávat o budoucnost produktů, které dnes používáte.

2. Vytvořte si seznam tří dodavatelů, kteří by v případě potřeby byli schopni splnit požadavky vaší společnosti. Ty se mohou samozřejmě lišit podle toho, zda vaše organizace působí pouze na jediném trhu nebo zda například prostřednictvím dceřiných subjektů participuje v mnoha zemích světa.

3. Zaměřte se také na některé méně známé dodavatele v oblasti ERP, protože mohou být někdy lepší volbou, zejména pak v situaci, kdy požadujete některé specifické vlastnosti, jako je třeba podpora některých jazyků nebo zvládnutí určitých lokálních právních specifik. „Pokud například spolupracujete s regionem Latinské Ameriky, kde se hovoří většinou španělsky, může být vhodnou volbou produkt TOTVS, neboť je pro dané prostředí plně lokalizovaný.

4. Sledujte, co vámi předvybraní dodavatelé ERP podnikají v oblasti cloudu – přestože to dnes nemusí být na pořadu dne, může vám to následně pomoci s tvorbou plánů pro dlouhodobější horizont zajištění funkčnosti ERP. „Společnosti by cloud měly sledovat, protože toto prostředí může přinést výhody v podobě snížení nákladů na údržbu a zvýšení efektivity IT oddělení,“ podotýká Pang.

5. Spolu s tím, jak se trh ERP konsoliduje, buďte připraveni vyhodnocovat, zda váš dodavatel zvládne v blízkém horizontu zajišťovat služby, které od něj očekáváte, za ceny, které jste ochotni zaplatit. „V průběhu následujících let budeme svědky dalších a dalších akvizic, zejména pak na trzích, jako jsou Čína, Indie nebo pobaltské státy. Následně bude trvat dalších 12 až 24 měsíců, než se zvířený prach znovu usadí.


Úvodní foto: Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 3/2012
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře