Americké firmy stále dominují evropskému softwarovému trhu

Evropské softwarové asociace PricewaterhouseCoopers zveřejnily žebříček 100 největších softwarových společností dle tržeb na působících na evropském trhu za rok 2008.

Americké firmy stále dominují evropskému softwarovému trhu


Evropské softwarové asociace (ESA, AFDEL, BASTA) a společnost PricewaterhouseCoopers zveřejnily žebříček 100 největších softwarových společností z hlediska tržeb působících na evropském trhu za rok 2008 (2008 ranking of Eurosoftware100).

Softwarové společnosti z USA obsadily osm z prvních deseti míst a výrazně posílily své pozice na evropském trhu, a to především zásluhou akvizic. První tři společnosti dosáhly celosvětových tržeb přes 55 mld. EUR, což odpovídá hodnotě celého evropského softwarového trhu. Až pětasedmdesát procent společností, které se umístily v první dvacítce (resp. 48 % ze 100 společností), pochází ze Spojených států amerických.

V roce 2008 představoval evropský trh se software zhruba 30 % celosvětového trhu a generoval příjmy ve výši 56 mld. EUR.

EuroSoftware100 – žebříček prvních 10 společností

Pořadí

Společnost

Země původu

1

Microsoft

USA

2

IBM

USA

3

SAP (od června 07 včetně Business Objects)

Německo

4

Oracle (od května 08 včetně Hyperion & Bea)

USA

5

Symantec

USA

6

HP

USA

7

EMC

USA

8

CA

USA

9

Sage

Velká Británie

10

Adobe Systems

USA

 

V žebříčku největších evropských firem se na prvních příčkách umístily SAP (Německo), Sage (Velká Británie) a Dassault Systémes (Francie). Tyto tři společnosti dohromady v roce 2007 dosáhly zisku ve výši 8,5 mld. EUR.

EuroSoftware100 – žebříček prvních 10 evropských společností

Pořadí

Společnost

1

SAP (od června 2007 včetně Business Objects)

2

Sage

3

Dassault Systemes

4

Logica

5

Software AG (od června 2007 včetně webMethods)

6

Unit 4 Agresso

7

Symbian

8

Sopra

9

iSoft (od října 2007 jako IBA Health)

10

Agfa HealthCare

Trendy na evropském softwarovém trhu jsou:

 

Sjednocování: Mnoho firem již využilo příležitost k vzájemnému sloučení, čímž by se mohl snížit prostor k dalšímu růstu některých amerických společností. Nicméně menší evropské společnosti budou pravděpodobně mít zájem účastnit se fúzí, čímž by získaly na trhu větší vliv a staly se tak významnějšími hráči.

 

Nový obchodní model: Z dlouhodobého hlediska se obchodní model SaaS, kdy je software umístněn u poskytovatele, který umožní zákazníkovi jeho používání prostřednictvím internetu, stane důležitější a čím dál častěji využívaný. Spolu s platformou SOA (servisně orientovaná architektura) doplní současný software používaný v počítačích umístěných v budovách (On Premises software). Vzhledem s rozšiřující se nabídce on-line služeb a software nabízeného např. telekomunikačními společnostmi lze očekávat, že na trhu vzroste konkurenční boj. V následujících letech bude ekologicky úsporný hardware hrát při vývoji produktů stále významnější roli a softwarové společnosti budou mnohem více řešit otázky spojené s ochranou životního prostředí.

 

Řízení software: S ohledem na současnou hospodářskou situaci bude pokračovat tlak na zachování provozních marží. A to v následujících několika letech tak, jak bude sílit tlak na snižování cen a spotřebitelé budou více porovnávat výhody jednotlivých prodejců. Nicméně z dlouhodobého hlediska by zavádění nových technologií mělo pomoci zvýšení provozních marží. Talent management zůstane pro IT společnosti prioritou, neboť ty si budou chtít pro své klíčové oblasti najít a udržet odborníky (inženýry, experty na marketing a business development). Offshoring bude čím dál více využívaný, ne však jen výhradně kvůli úspoře nákladů, ale kvůli možnosti řízení problémů v oblasti náboru a udržení klíčových zaměstnanců.

 

Pierre Marty, vedoucí představitel pro softwarové odvětví v Evropě, PricewaterhouseCoopers uvedl:

 „Evropskému softwarovému odvětví nastávají složité časy. Nicméně společnosti, které včas využijí příležitosti, které přinášejí změny v technologiích, které budou inovativní a pružné, budou z této situace těžit.”

 

Tomáš Návrat, odborník na IT odvětví, PricewaterhouseCoopers Česká republika, dodal:

 „V souvislosti s nastupující hospodářskou krizí v České republice lze očekávat, že IT společnosti, které jsou navázány na firmy a investory, jež se dostaly do obchodních problémů, se podle všeho začnou potýkat s nedostatkem především finančních prostředků. Budou muset proto muset na tuto situaci reagovat, a to změnou v oblasti dodávek softwaru a poskytování konzultací a podpory k němu.

 

Aby společnosti tomuto zostření tržní situace, a tím souvisejícímu tlaku na ceny služeb, mohly efektivně čelit, budou muset přemýšlet o vylepšení svých obchodních modelů, často zaměřených na konkrétní segmenty IT trhu, a nabídnout zákazníkovi celý balík řešení. V této souvislosti již vidíme snahu klíčových hráčů, kteří dosáhli relativní dokonalosti ve svých segmentech, spojit se s ostatními partnery z odvětví (také prostřednictvím akvizic) a diversifikovat tak své portfolio služeb, dostat se blíže k zákazníkům a stát se generálním/strategickým dodavatelem komplexních služeb.“

Poznámka: Výsledné pořadí všech společností je k dispozici na http://www.eurosoftware100.com.

 

Komentáře