Apple si podle průzkumu spokojenosti zákazníků v USA udržuje horní příčku

Dnes zveřejněný roční index také ukazuje, že tablety nutí výrobce počítačů produkovat lepší zboží.

Apple si podle průzkumu spokojenosti zákazníků v USA udržuje horní příčku


Společnost Apple obhájila první místo v oblasti spokojených zákazníků ve Spojených státech, alespoň podle průzkumu American Consumer Satisfaction Index, který také ukázal, že trh s tablety nutí výrobce počítačů zlepšovat kvalitu svých produktů, aby zůstali konkurenceschopní.

Míra spokojenosti pro počítače (včetně tabletů) byla u uživatelů Apple 86 procent, což je jen malý pokles oproti loňským 87 procentům. Vysoká míra spokojenosti mezi vlastníky tabletů iPad udržela Apple na vrcholu.

Zákazníci, kteří nebyli v minulosti spokojeni s počítači s Windows od Dellu, Hewlett-Packard a Aceru, přecházejí podle výsledků výzkumu k produktům Apple. Apple každým rokem prodá více produktů, a celkový podíl počítačů a tabletů společnosti na trhu neustále roste. Malý pokles míry spokojenosti není podle Davida VanAmburga, výkonného ředitele ACSI LLC, statisticky významný.

statistika, graf„Výsledkem pro Apple je, že další zvyšování prodeje počítačů a/nebo iPadů z jejich strany pravděopodobně celkové skóre společnosti nikam neposune,“ řekl VanAmburg. „Produkty Apple pokračují v nabídce nejvyšší kvality dostupné spotřebitelům, ovšem v posledních letech se v nabídce počítačových produktů vyšší kvality spotřebitelům zlepšuje celé odvětví.“

Výrobci počítačů nabízejí kvalitnější produkty, zvláště menší, lehčí, rychlejší, výkonnější a užitečnější notebooky a tablety. Lepší kvalita ústí ve sníženou potřebu servisu a podpory.

ACSI měří míru spokojenosti na základě různých produktových indikátorů a v různých odvětvích ve Spojených státech. Výpočet indexu spokojenosti zahrnoval dotazování asi 1 500 respondentů v dubnu, květnu a červnu letošního roku- ACSI nespecifikuje počet respondentů, kteří vlastnili produkty od Apple.

Apple byl podle výzkumné společnosti IDC v druhém čtvrtletí letošního roku třetím největším prodejcem počítačů v USA, hned po HP a Dellu. Dodávky počítačů od Applu v tomto období zahrnovaly 1,8 milionu zařízení, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku znamená pokles o 1,1 procenta. Podíl Apple na trhu tabletů se podle IHS iSupply ve druhém kvartále v celosvětovém měřítku ustálil na 69,6 procentech, zatímco Samsung, který je na druhém místě, drží 9,9 procent podílu na trhu.

Míra spokojenosti mezi uživateli Windows PC se dle výsledků ACSI zlepšila díky tomu, že společnosti začaly vyrábět lepší produkty. Dell byl letos na druhém místě hned za Apple, přičemž se v míře spokojenosti zlepšil z loňských 77 procent na 81 procent. Dell se v minulosti potýkal s problémy ve službách zákazníkům, zvláště na spotřebitelském, nebyznysovém trhu, nicméně společnost nyní začala s postupným stahováním levných spotřebitelských počítačů z oběhu ve prospěch high-endových a business notebooků jako jsou XPS a Latitude.

Třetí místo bylo obsazeno „dalšími výrobci“, mezi něž patří značky jako Lenovo, Samsung, Asustek a Sony, řekl mluvčí ACSI. Acer a Hewlett-Packard sdílí čtvrté místo s mírou spokojenosti 79 procent, která vzrostla ze 77, respektive 78 procent. Společnost HP se loni rozhodla pro udržení PC byznysu, a to poté, kdy se rozmýšlela, že jej odprodá, případně zachová jako vedlejší produkt.

Index ACSI je sponzorován Michiganskou univerzitou, Americkou společností pro kvalitu a CFI Group.


Úvodní foto: Apple
Komentáře