Domácí sítě ovládne DVD

Nová výzkumná zpráva Gartner říká, že s rostoucí popularitou domácích sítí vzroste využití speciálních zařízení pro zábavu. Tyto přístroje budou fungovat jako multimediální servery, protože mají oproti počítačům určité výhody.

Domácí sítě ovládne DVD


"DVD rekordéry budou srdcem domácích sítí. Umožní zákazníkům dívat se na filmy, televizní programy a poslouchat hudbu v jakékoliv části bytu,“ řekl Paul O’Donovan, hlavní analytik Gartner. „Filmy, televizní programy a hudba stažená z Internetu, domácí video a audio- to vše bude uloženo a bude moct být přehráváno na zařízeních po celém domě díky novému typu DVD rekordérů. Ty se jednoduše instalují a používají, a proto lze očekávat, že výrobci spotřebního zboží získají nad výrobci počítačů na tomto trhu převahu. Musíme však počítat s tím, že do roku 2010 nebudou tato zařízení běžně dostupná a levná, protože výrobci a dodavatelé budou muset vyřešit problém standardizace připojení a propojení s dalšími přístroji.“

Proč si lidé pořizují domácí sítě?
· Mnohé domácnosti mají bezdrátové připojení nebo připojení pomocí kabelů. Sítě spojují několik počítačů a umožňují tak sdílet např. tiskárnu nebo připojení k Internetu.
· Roste obliba vysokorychlostního Internetu, díky němuž mohou uživatelé z Internetu stahovat hudbu i video do počítače. Počítač však nemusí být pro přehrávání hudby nebo videa tím nejlepším přístrojem.
· Zákazníci přehrávají obsah z počítače do jiných přístrojů- do televize, hi-fi, DVD přehrávače, MP3 přehrávače nebo do mobilů třetí generace. Stejný problém řeší z fotkami z digitálních fotoaparátů a videem z videokamer.
· Výsledkem je, že potřebují takové spojení, které by jim umožnilo propojit více druhů elektronických zařízení s počítačem, aby si v rámci domácnosti mohly přesouvat obsah na kterýkoliv přístroj.

Proč budou DVD přehrávače srdcem domácích sítí?

Počítač je skvělý přístroj pro uchovávání a práci s multimediálními soubory různých typů, ale:
· Počítač je příliš složitý přístroj
· Počítač potřebuje výkonný procesor a jiné komponenty, aby zvládl kvalitně přehrát video a audio soubory. Průměrný počítač využívá k přehrání filmu na DVD 100% výkonu 2GHz procesoru. Přitom běžný DVD přehrávač je osazen 200 MHz procesorem.
· Srovnáme-li náklady na obvody v počítači a v DVD přehrávači, zjistíme, že PC je dražší o 86%.
· Na rozdíl od počítačů nepotřebuje většina elektronických zařízení software nebo ovladače. Navíc instalace běžné elektroniky je opravdu snadná.

Kdy budou DVD přehrávače srdcem domácích sítí?

· Některé DVD již mají porty pro připojení do sítě přes kabel nebo umožňují bezdrátové připojení
· Kvalitnější DVD rekordéry obsahují „kodeky“, které komprimují audio a video soubory do přijatelných velikostí, čímž snižují nároky na propojení a přesun souborů mezi dalšími přístroji. Kodeky také fungují jako „mosty“ mezi počítačem a ostatní spotřební elektronikou.
· Gartner se domnívá, že se firmy vyrábějící spotřební elektroniku nedohodnou na standardech konektivity pro audio a video zařízení dříve než v roce 2007-2008. Proto lze očekávat tento druh zboží v obchodech za nízké ceny až kolem roku 2010.
· Jakmile budou stanoveny standardy, lze očekávat, že se DVD rekordér/ přehrávač s integrovaným hard diskem, funkcí nahrávání domácího videa a připojením do LAN sítí stane domácím multimediálním serverem.

Komentáře