Poptávka po noteboocích roste nižším tempem

Spotřebitelská poptávka po výpočetní technice stále roste. V roce 2007 půjčil Home Credit na nákup počítačů a příslušenství přes 350 milionů korun. Boom se týkal zejména prodeje notebooků na splátky.

Poptávka po noteboocích roste nižším tempem


Spotřebitelská poptávka po výpočetní technice stále roste. V roce 2007 půjčil Home Credit na nákup počítačů a příslušenství přes 350 milionů korun. Boom se týkal zejména prodeje notebooků na splátky.

Specializovaní prodejci výpočetní techniky, které Home Credit oslovil, se shodují, že poptávka po výpočetní technice poroste i v roce 2008. Pokračovat bude také růst prodeje notebooků, ovšem s nižší dynamikou než vloni.

Zatímco před lety byl březen připomínán výhradně jako měsíc knihy, poslední roky je známější jako měsíc internetu. Masivnímu rozšíření počítačů v českých domácnostech odpovídají i statistiky Home Creditu. „Boom nákupu výpočetní techniky na splátky zaznamenáváme zejména od roku 2005. Jen vloni přesáhl celkový objem úvěrů v tomto segmentu částku 350 milionů korun. Největší podíl na dynamice růstu mají notebooky, jejichž počet v roce 2007 vzrostl meziročně o 80 %. Rostoucí obliba laptopů souvisí především s výrazným poklesem jejich ceny,“ uvádí Zbyněk Rychtář, ředitel divize obchodní sítě společnosti Home Credit.

Zatímco v roce 2004 si notebook na splátky odneslo jen 140 klientů, vloni už jich bylo 40krát víc. Průměrná výše úvěru na nákup přenosného počítače se mezitím v souvislosti s klesající cenou snížila o 8 000 Kč na dnešních 18 500 Kč.

Odborní prodejci výpočetní techniky předpokládají, že trh poroste i v roce 2008, a to zhruba o 20 %. Rozšíření počítačů v České republice je totiž stále nižší než v jiných zemích západní Evropy. „Celkový růst trhu výpočetní techniky v segmentu koncový zákazník až střední firma dosáhne podle našich odhadů 15 až 30 %,“ uvádí Jiří Pikrt, obchodní ředitel firmy Mironet.

Vzestupný trend bude pokračovat také v případě notebooků, i když s nižší dynamikou než vloni. „Prodej notebooků poroste i v roce 2008 výrazněji než u klasických počítačů, nicméně meziroční nárůst již nebude tak velký jako vloni, kdy přesáhl 55 %. Pohybovat se bude v rozmezí 35 až 40 %,“ odhaduje například Pavel Kunert, vedoucí marketingu společnosti Czech Computer. Podle něj už nyní zákazníci nakupují o 30 % více přenosných než klasických stolních počítačů.

Meziroční zvýšení prodeje výpočetní techniky očekávají i nezávislí čeští elektroprodejci sdružení v alianci Hele. „Prudký nárůst z let 2006/2007 podle našich odhadů v roce 2008 zpomalí ze 60 na 30 %, strměji poroste křivka prodeje notebooků,“ potvrdil Miloslav Zapletal, ředitel odboru obchodu aliance Hele.

Počítač na splátky s Home Creditem lze získat u více než 2000 prodejců po celé České republice a také na internetu. „Je zřejmé, že spolu s penetrací výpočetní techniky v českých domácnostech objem obchodů uzavřených po internetu poroste. Tento trend naznačuje už rok 2007, kdy se počet úvěrových smluv na koupi zboží z e-shopů zvýšil o 150 % oproti předešlému roku,“ dodává Zbyněk Rychtář. Průměrný úvěr na nákup výpočetní techniky činí 14 800 Kč. Klienti jej splatí v průměru za 21 měsíců.

Statistiky Home Creditu jasně ukazují, že výpočetní technika je stále převážně mužskou záležitostí. Muži tvoří dvě třetiny všech zákazníků, kteří si počítač nebo příslušenství k němu na splátky pořídili. 77 % všech klientů je mladších 50 let s tím, že nejvíce jsou zastoupeni třicátníci.

Komentáře