Trh s PC roste pomaleji, než se očekávalo

Gartner varuje, že globální nárůst PC bude nižší než avizovaných 10,7 procent, nepodaří-li se Microsoftu upřesnit datum pro uvedení nového operačního systému Windows Vista.

Trh s PC roste pomaleji, než se očekávalo


Prodej PC se letos zvedne na 234,5 milionů jednotek, v porovnání s 211,8 miliony loňského roku. To bude obnášet téměř jedenáctiprocentní (10,7 %) nárůst. V minulém roce stoupl počet prodaných počítačů oproti roku 2005 o 15,5 procent. I když bude prodej mobilních PC nadále silný, pravděpodobně nedosáhne dříve očekávané výše. To vyplývá ze zprávy analytické společnosti Gartner.

„Během roku počítáme se stálým poklesem prodeje klasických počítačů. Tento trend bude mít dramatický vliv především na vyspělých trzích, kde penetrace stoupá pomaleji a počet mobilních systémů se zvyšuje,“ říká Mikako Kitagawa, analytik z Gartneru.

Řady desktopových počítačů celkem co do počtu posílí o 1,9 %, když se prodej na vyspělých trzích (USA, západní Evropa) sníží o 8,6 procent a na trzích nových stoupne o devatenáct a půl procenta. Letos se také očekává zvýšení investic do mobilních PC o 31,4 procent. Na vyspělých trzích to bude činit 22,1 %, na ostatních téměř 39 procent.

“Nadcházející dva roky budou pro PC trh zlomovými,“ říká další analytik z Gartneru George Shiffler. „Mnozí dodavatelé budou muset pokles kompenzovat investicemi do růstových sektorů.“

Gartner varuje, že globální nárůst PC bude nižší než avizovaných 10,7 procent, nepodaří-li se Microsoftu upřesnit datum pro uvedení nového operačního systému Windows Vista. „Microsoft zatím neudal nějaké definitivní datum pro vypuštění Visty a Intel se chystá přijít s mnohými inovacemi, aby dokázal konkurovat firmě AMD. Mnozí koncoví uživatelé se však obávají o dostupnost těchto technologií.“

Analytická firma IDC se zase domnívá, že nárůst na trhu bude činit 10,5 procent. V Asii předpokládá 13,2 %, pro západní Evropu, střední Východ a Afriku by prý mohl dosáhnout osmnácti a půl procenta. Nárůst na vyspělých trzích bude o něco nižší. V Evropě snad půjde o 9,7 procent, v USA už jen 6,8 procent. Japonský trh dle IDC zaznamená nulový nárůst. Nárůst v roce 2007 by však měl ten letošní výhledově překonat, na čemž bude mít nemalou zásluhu OS Microsoft Vista.

Komentáře