12 efektivních tipů pro IT profesionály - 2. díl

Zbavit se "flákačů", vzít na sebe obtížnou práci, pracovat s daty – zde je návod, jak se dostat na cestu velmi úspěšné kariéry v IT.

12 efektivních tipů pro IT profesionály - 2. díl


První šestici tipů naleznete v předchozím dílu tohoto článku:

https://businessworld.cz/rady-nazory-zkusenosti/12-efektivnich-tipu-pro-it-profesionaly-1-dil-8492

 

Tip číslo 7:  Pracujte s daty

Jestliže se vaši spolupracovníci ještě netopí v záplavě informací, velmi brzy budou. Zpracování velkého objemu dat vás udělá neocenitelným pro každou organizaci.

„IT pracovníci, kteří dokáží udělat pořádek v obchodních datech, bezpečně je uložit, kategorizovat, vyhledat a zejména analyzovat, jsou velmi cenní,“ poznamenává Scott Lever, hlavní konzultant PA Consulting Group. „To jsou právě tito lidé, kteří pak využívají zákaznická data při významných obchodních rozhodnutích.“

George Mathew, prezident a COO dodavatele obchodních analytických platforem Alteryx předpovídá, že jedna z nejlukrativnějších pracovních pozic v oboru IT během příštích let bude „pracovník s daty“ - hybridní role, která mixuje analýzu dat s obchodními dovednostmi a shrnuje znalosti trhu, informace o konkurenci a zákaznická data v rámci obchodního systému.

„Datoví specialisté budou žádáni o získání ucelených informací ze strukturovaných i nestrukturovaných zdrojů a ty pak budou využívány k nejdůležitějším rozhodnutím ve firmě –  kde by se měla otevřít příští prodejna, zda usilovat o nový trh a které produkty prosazovat,“ říká George Mathew.

Tip číslo 8: berte práci, kterou nikdo jiný nechce

Bezpečné a předvídatelné úkoly vás nedostanou do potíží, ale také vám nepřinesou žádné uznání. Své kvality můžete předvést na velkých a těžkých úkolech.

„Nejlepší kariérní rada, kterou jsem kdy dostal, byla od prezidneta Citibank California a ten mi řekl: „Najdi největší problém a vyřeš ho, protože v něm je tvoje největší šance“,“ říká John Paul Engel, ředitel Knowledge Capital Consulting.

Tip číslo 9: Nebuďte hlupák

Můžete být nejlepší programátor na světě, ale když vás nikdo nebude mít rád, nemáte šanci.

„Společnosti preferují zaměstnance s pozitivním přístupem a dobrou pracovní morálkou dokonce i když nejsou tak vysoce kvalifikovaní jako ostatní. Nebuďte „osina v zadku“ nebo příliš negativní. To neznamená, že nesmíte vyjádřit svůj názor, jen se ujistěte, že jste zdvořilí, když to děláte,“ radí Nathan Letourneau, marketingový ředitel PowerWise USA – tvůrce PC softwaru pro power management.

Tip číslo 10: Staňte se známějšími

Čím více lidí vás zná a spoléhá na vás (zvláště mimo vaše oddělení nebo organizaci), tím obtížnější je vyhodit vás.

Jestliže je vaše práce založená na obchodním styku s klienty, nemusíte se tolik obávat, protože společnosti všeobecně nerady propouštějí pracovníky, kteří mají vztahy s klíčovými zákazníky. Samozřejmě za předpokladu, že následujete zásady pravidla číslo 9.

Jestliže se při práci nedostanete do kontaktu s klienty, můžete se zkusit dostat alespoň do povědomí zaměstnanců v ostatních odděleních, zejména ve větších firmách. Je proto lepší hledat účast na projektech, které se řeší napříč odděleními, protože tak si vytváříte síť kontaktů a jste pro společnost cennější.

Tip číslo 11: Nestaňte se doslova nepostradatelným

„Problém s nálepkou nepostradatelný je ten, že se může stát pastí. Váš talent se může stát tak důležitý pro přežití firmy, že nebudete moci odejít nebo se dostat na vyšší pozici v rámci jedné organizace,“ říká Steven A. Lowe, CEO LLC – konzultanta a vývojáře softwarů na míru.

Rada, jak se této pasti vyvarovat: Nekřečkujte si informace nebo odborné znalosti. Delegujte úkoly. Začněte trénovat svého zástupce už teď nebo najděte cestu, jak delegovat své aktuální povinnosti skrz outsourcing tak, abyste mohli přijmout náročnější úkoly.

Tip číslo 12: Poznejte, kdy odejít

Někdy je nejlepší způsob, jak se stát významným IT profesionálem, vystoupit z obtížné kariérní dráhy - i kdyby to mělo znamenat oddělit se a pracovat na svém vlastním.

„Poposunul jsem svou kariéru tím, že jsem založil svou vlastní společnost,“ říká Lowe. „Okamžitě jsem zdvojnásobil svůj plat, určil jsem si svou pracovní dobu a dostal jsem se k práci na velmi zajímavých zakázkách s vysoce motivovanými lidmi.“

„Úspěšná kariéra dnes znamená cestu, na které objevujete a děláte to, co máte rádi,“ vysvětluje Lowe a dodává, že když nepracujete na svém vlastním, být nepostradatelný znamená řešit problémy a nechat ostatní sklízet ovoce. „To je velmi podobné mé poradenské kariéře. Já inovuji, oni prosperují, oba vyhráváme. Příště, když má klient problém, zavolá mně jako prvnímu.“


Úvodní foto: Fotolia.com
Komentáře