LinkedIn: Seznamte se s jedním ze „superpropojených“

Sedmadvacetiletý Steven Burda je původem ze Sovětského svazu. Nyní však žije na předměstí Philadelphie. To by ještě nebylo tak zajímavé. Fascinující ovšem je, že Burda na LinkedIn disponuje více než 34 000 kontakty!

LinkedIn: Seznamte se s jedním ze „superpropojených“


„Lidi si mohou myslet, že se docela nudím. Vlastně mi to už párkrát bylo řečeno," povídá Burda. Na celkovém žebříčku LinkedIn v počtu kontaktů je Burda na 4. místě a patří do kontroverzní skupiny uživatelů, jimž se anglicky přezdívá LinkedIn Open Networkers (LION). LION jsou takoví uživatelé, kteří přijímají žádosti o kontakt od co největšího počtu lidí, ať už je znají nebo ne.

Byla by ovšem chyba považovat Burdu za podivína, jehož celý život se odehrává na internetu. Ukrajinský syn zubaře a mechanické inženýrky se do Spojených států dostal na počátku 90.let. Získal titul MBA na St. Joseph's University a hovoří plynně třemi jazyky. Zabývá se finančním plánováním pro letecký průmysl a gigantické korporace typu Boeing či Lockheed Martin. Nadto se zabývá také neziskovým poradenstvím, jež poskytuje malým společnostem. A aby toho nebylo málo, nedávno se jim s manželkou narodil syn.

Tak proč Burda věnuje LinkedIn tolik času? Jednoduše prý rád pomáhá lidem. „Jde o můj velký koníček. Říkají mi Matka Tereza social networkingu. Na LinkedIn pomáhám lidem najít práci, nebo zajistit potřebný rizikový kapitál. Hodně jedinců si za tohle účtuje, já to však dělám zadarmo. Věřím totiž v karmu," říká Burda

A obdobnou filozofii razí také ostatní LION, kteří navzájem představují lidi, přičemž vlastně neznají ani jednoho. Tento přístup je opakem toho, který razí zástupci LinkedIn. Ti veřejně vybízejí jen k přidávání kontaktů, které opravdu znáte. LinkedIn se dokonce snažil učinit kroky, aby omezil činnost LION.

Těch je však čím dál tím více, což naznačuje mnohé nejen o budoucnosti LinkedIn, ale i dalších sociálních sítí, jako například Facebook. Podle analytiků by zákaz činnosti „LIONů" negativně ovlivnil průměrné uživatele, které na ně spoléhají při představení potenciálnímu zaměstnavateli či obchodnímu partnerovi. LinkedIn Open Networkers ovšem hatí plány LinkedIn, jakožto společnosti, která by ráda vydělávala na prodeji prémiových účtu, jejichž prostřednictvím by se potenciální zaměstnavatelé mohli snáze dostat k uživatelské bázi více jak 30 milionů profesionálů.

Komentáře