Třetina uživatelů na webu používá vždy stejné heslo

Podle výsledků bezpečnostní společnosti Sophos se celých 33 % lidí na internetu spoléhá vždy jen na jediné heslo.

Třetina uživatelů na webu používá vždy stejné heslo


Podle Sophosu pouhých 19 % uživatelů nikdy pro dvě různé webové stránky nevyužívá jediného hesla. V rámci obdobného průzkumu ovšem Sophos před třemi lety zjistil, že 41 % uživatelů měla jedno univerzální heslo, které používali všude. Tehdy si důležitost silných, unikátních hesel uvědomovalo dokonce jen 8 % respondentů.

„Je znepokojující, že jsme za ty tři roky zaznamenali tak malou změnu. Uživatelé stále nemají v povědomí základní bezpečnostní principy a mnohdy využívají stejné slabé heslo i pro několik stránek," říká senior technologický konzultant Sophosu Graham Cluley.

„S rozvojem sociálních webů mají uživatelé více a více účtů a často pro přístup k nim využívají stejné heslo. Nezřídka jsme tak svědky situace, kdy má někdo stejné heslo pro přístup na Facebook, k účtu v internetovém obchodě a k e-mailu. Zločinci jsou pak v mnohem lepší pozici. Pokud se jim podaří získat přístup k jedné z uživatelových stránek, je jen otázkou času, než se dostanou i k ostatním účtům, v nejhorším případě i bankovnímu," vysvětluje Cluley.

„Je pochopitelné, že se uživatelé snaží jako hesla volit slova, které nalezneme ve slovníku. Ty se totiž snadno pamatují. Zároveň však není tak těžké je prolomit. Dobrou cestou, jak si zvolit heslo je vybrat si větu a použít první písmenko každého slova. Ještě hůře prolomitelné bude, pokud některá písmenka nahradíte číslicemi. Tak ztížíte život všem, kteří se budou snažit dostat na váš účet," radí Cluley

 

 

Komentáře