Zaměstnancům v oboru financí se dnes nejvíc vyplatí práce na konkrétních projektech

Zkušení zaměstnanci ve financích nebo účetnictví se stále častěji nechávají namísto trvalého zaměstnání najímat jen pro konkrétní časově omezené projekty. Podle personální agentury Robert Half stojí za jejich rozhodováním především nejistota současné globální ekonomiky.

Zaměstnancům v oboru financí se dnes nejvíc vyplatí práce na konkrétních projektech


Kvůli ní nedovede řada společností spolehlivě odhadnout potřebný počet budoucích pracovních míst a spoléhá na otevírání pracovních pozic pouze pro jednotlivé projekty. Globální recese tak otevírá příležitosti pro projektové specialisty, kteří mohou rychle navýšit svůj příjem, rozšířit kontakty a vylepšit si postavení na pracovním trhu, pokud se rozhodnou hledat stálé zaměstnání.

V současných nejistých podmínkách světové ekonomiky je pro jednotlivé společnosti velmi obtížné na několik let dopředu odhadovat počty potřebných pracovních míst," vysvětluje Aleš Křížek, ředitel české pobočky Robert Half International. „Najímání specialistů pouze pro významné časem omezené projekty pak společnostem umožňuje udržet si vysokou produktivitu, aniž aby vytvářely pracovní místa, u kterých nemohou zaručit, že je budou schopny dlouhodobě udržet."

Řada lidí má projektové zaměstnání spojené pouze s administrativou. Příležitosti jsou ovšem otevřené v celé řadě různých specializací v rámci financí a účetnictví. Společnosti potřebují zkušené odborníky pro širokou škálu projektů, které vyžadují různé kombinace znalostí a zkušeností. Proto je ostatně výhodně při hledání zaměstnání spolupracovat s agenturou, která se specializuje na oblast financí a dovede zaprvé přesně popsat požadavky zaměstnance i zaměstnavatele a zadruhé dovede nabídnout kandidáta nebo pracovní příležitost šitou přesně na míru.

 

A o které pozice mají podle společnosti Robert Half zaměstnavatelé v České republice největší zájem?

 

Účetní - Nezávisle na vývoji hospodářství společnosti potřebují a poptávají zaměstnance, kteří dovedou spolehlivě vést účetní knihy a umí připravit účetní výkazy.

 

Finanční účetní - Společnosti stále hlásí zájem o zkušené účetní, kteří dovedou vypracovat interní finanční výkazy a spolehlivé podklady pro vyšší management.

 

Mzdoví účetní - Společnosti vždy potřebují specialisty, kteří zvládnou správně vypočítat a rozdělit mzdy nebo platy včetně všech daní a srážek. Přes současné problémy světové ekonomiky se na nás firmy stále obracejí s požadavky na mzdové účetní.

 

Interní audit - Současné komplikované období světové ekonomiky vyvolává velký zájem po zkušených interních auditorech, protože si firmy potřebují ověřovat správnost záznamů a to, zda se chovají podle všech vyžadovaných standardů, politik a procedur.

 

Controller - Zodpovědné vedení financí, strategické řízení rozpočtu a kontrola výdajů je přesně tím, co za současné ekonomické situace podniky vyžadují.

 

Navíc, podle Křížka - projektová práce může velmi lehce přejít na trvalý zaměstnanecký poměr. „Jakmile je možnost vytvořit stálé pracovní místo, společnosti se v prvé řadě obracejí na své projektové zaměstnance, protože obě strany už dostaly možnost vzájemně se poznat a ujistit se, zda se na otevíranou pozici přesně hodí," uzavírá Křížek.

 

Komentáře