Zažívá IT horší krizi než v době prasknutí bubliny Dot.com?

Sejde na tom, koho se zeptáte. Gartner tvrdí, že ano. Forrester a IDC jsou o něco pozitivnější.

Zažívá IT horší krizi než v době prasknutí bubliny Dot.com?


Až do minulého týdne všechny velké analytické společnosti tvrdili, že aktuální recese není tak hrozná, jako ta, která IT postihla v letech 2001 a 2002 po splasknutí bubliny Dot.com. Forrester, IDC i Gartner se shodují na tom, že výdaje na IT nyní klesly, je-li dnešní krize horší než krize Dot.com je však otázkou sporů.

Fakt, že se analytici doposud shodovali na tom, že si teď procházíme menší krizí, než v letech 2001-2002 dával pracovníkům v IT naději. To se však změnilo, když Gartner minulý týden přišel se zprávou, v níž konstatoval, že rok 2009 bude horší než 2001. Analytická společnost odhaduje, že se výdaje na IT letos sníží o téměř čtyři procenta a dočkáme se tak „celkového snížení poptávky po produktech i službách". A ačkoli pokles předpokládají také analytici společností Forrester a IDC, nedosahují jejich scénáře tak katastrofálních rozměrů, jako v případě Gartneru.

Podle hlavního analytika a viceprezidenta společnosti Forrester Andrewa Bartelse není sektor informačních technologií v tak špatném stavu, jako po splasknutí bubliny Dot.com. Podle něj Forrester v roce 2001 zaznamenal 6% pokles a v roce 2002 dokonce 11% pokles ve výdajích na IT. Letos však očekává „jen" 3,1% pokles poptávky po IT produktech a službách ze strany firem a státního sektoru.

„IT si prochází krizí, ale ne tak velkou. V prosinci jsme nepředpokládali, že rok 2009 bude takhle špatný, další zhoršení však již neočekáváme. Rozdíl je v tom, že dnes pokles trvá dva či tři kvartály, zatímco v letech 2001-2002 to bylo dva až tři roky," konstatuje Bartels.

IDC od července 2008 pozměnilo svůj forecast výdajů na IT celkem dvakrát. „Při přezkoumávání 93 tržních segmentů jsme zjistili, že pokles zažívají všechny, až na tři výjimky: spravovaná telepresence, širokopásmové připojení k internetu pro uživatele a SaaS," říká ředitel pro výzkum v IDC Robert Mahowald.

Dostáváme se tak ke dvěma věcem, na nichž se shodují všichni analytici: Za prvé, s tím, jak se CFO a CIO snaží operovat co nejefektivněji při co nejnižších kapitálových výdajích lze očekávat, že podniky začnou více využívat SaaS a služeb spjatých s cloud computingem. Za druhé, současné zpomalení ekonomiky - nehledě na to, zda bude či nebude horší než v době krize Dot.com - nepotrvá navždy.

Podle Bartelse není poptávka po IT produktech pryč, jen je pozdržena po dobu trvání recese. Bartels doufá, že se prvních známek pominutí krize dočkáme ještě letos. „Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku bychom se mohli dočkat známek obnovy. V roce 2010 již jistě klientům budeme moci přeložit nějaká pozitivnější čísla," dodává.

 

Komentáře