Darwin Chen z Kingstonu: pro paměti typu flash se otevřou nové způsoby využití

Nedávno jsme měli možnost vést zajímavý rozhovor s Darwinem Chenem, viceprezidentem prodejů a marketingu ve společnosti Kingston Digital.

Darwin Chen z Kingstonu: pro paměti typu flash se otevřou nové způsoby využití


Darwin Chen pracuje na pozici viceprezidenta prodejů a marketingu ve společnosti Kingston Digital (dceřiná společnost Kingston Technology Company zajišťující výrobu a distribuci flash pamětí). Českou republiku navštívil ve dnech 8. - 10. 3. 2011.

CIO BusinessWorld: Oblast produktů založených na flash pamětech prochází již několik let bouřlivým vývojem. Dokážete z pozice vizionáře odhadnout, v jaké situaci se budeme nacházet za 5 let v kontextu jejich rozšíření, ceny a perspektiv dalšího rozvoje?

Darwin Chen: Pět let v našem oboru je celá věčnost! Nemyslím si, že by kdokoli dokázal předpovídat tak vzdálenou budoucnost v této oblasti, kde nové inovace přicházejí skutečně rychle.

Pokud však  jde o paměti typu flash NAND, můžeme si být jisti, že alespoň během dvou dalších let bude pokračovat trend snižování cen a rozšiřování kapacity. Polovodiče se budou i nadále přesouvat na menší geometrické základny ze současných 3x nm a 2x nm technologií a současně se bude zvyšovat počet bitů na jednu buňku (2 bitové MLC a 3 bitové TLC), aby se uspokojily rostoucí nároky nejrůznějších aplikací.

Produktové řady budou složitější, protože mnohem komplexnější je i poptávka. Paměti NAND, které se používají  ve špičkových serverech, jsou něco úplně jiného než standardní SD nebo microSD karty určené pro spotřební účely. Stejně tak flash paměti NAND, které požadují výrobci smartphonů a tabletů, se naprosto liší od USB disků.

Jedno je ale jisté – pro paměti typu flash NAND se budou otevírat nové způsoby využití v souvislosti s tím, jak jejich ceny každým rokem klesají, což umožňuje vytváření nových možností uplatnění na trhu.

CIO BusinessWorld: Existují nějaké další oblasti, kam by produkty založené na flash pamětech mohly v blízké budoucnosti expandovat?

Darwin Chen: Flash paměti představují jedno z možných řešení ve všech oblastech, kde jde o ukládání dat – a to především u přenosných/mobilních zařízení.Jsem přesvědčen, že budoucnost počítačových platforem spočívá v SSD technologii – podle analytické společnosti Gartner se mezi lety 2010 až 2014 zvýší objem použití SSD disků v mainstreamových noteboocích ze 7 milionů na více než 434 milionů.

Organizace zabývající se analýzou počítačového trhu, jako například Gartner, IDC a iSuppli, odhadují, že přelomem pro SSD byl rok 2010. Pro rok 2013 firma IDC předpovídá růst trhu s SSD o 54%. Tyto prognózy zahrnují všechny druhy využití SSD disků – jak v serverech, tak v klientských počítačích. Jakkoli není pochyb, že SSD disky budou hrát stále silnější úlohu v datových centrech a umožní dosáhnout obrovského nárůstu výkonu a současně snížení nákladů pro velké firmy, věříme tomu, že největší dopad využití flash pamětí během následujících 12 až 18 měsíců zaznamenáme ze strany klientů.

Podle prognózy společnosti Gartner bude největší růst SSD technologie patrný v klientské základně, konkrétně u PC a notebooků. Důvodem je skutečnost, že zatímco kapacita počítačů stále roste, rychlost, s níž počítače dokážou k datům a informacím přistupovat, zůstává stejná.

Část rozhovoru s Darwinem vedli také kolegové z ChannelWorldu, které zajímala zejména problematika distribuce produktů značky Kingston.

Komentáře