Joe Tucci z EMC: IT poslední dekádu promarnilo

Mezi "hosty" kteří měli možnost promluvit na plenárních přednáškách letošního Oracle OpenWorldu, nás zaujal především Joe Tucci z EMC.

Joe Tucci z EMC: IT poslední dekádu promarnilo


Mezi "hosty" kteří měli možnost promluvit na plenárních přednáškách letošního Oracle OpenWorldu, nás zaujal především Joe Tucci z EMC, který prohlási, že IT promarnilo posledních deset let planými sliby. My máme pocit, že Tucci promarnil svůj přidělený čas prázdnými tlachy.

Je otázkou, zda se tím Tucci nestřílí do své vlastní nohy, neboť mezi systémy, které řada zákazníků musí udržovat v chodu, jsou bezpochyby i ty od EMC. Nicméně je pravdou, že právě jeho společnost nabídla řadu řešení a systémů s lepší automatizovanou správou a úspornějším provozem. Tucci byl každopádně značně kritický, když prohlásil, že po čtyřiceti letech je IT spíše akronymem pro "industry in transition" než pro Informační Technologie.

Tucci připomněl řadu předchozích transformačních vln, jako byl přechod od mini k mikropočítačům, architektuře client-server a naposledy k modelu cloud computingu. Každá z nich byla podle něj "obrovskou příležitostí pro všechny". Současná vlna cloudu bude podle něj nejrevolučnější ale také největší příležitostí. Připoměl také že IT čelí problému s rostoucími objemy dat, scvrkávajícími se rozpočty a rostoucími bezpečnostními hrozbami.

Ano, tušíte správně, Tucci nás zaujal tím, že dokázal plácat tak dlouho o ničem. Respektive o věcech, které každý ví, každý je 100x slyšel a nic nového nepřinášejí. Tedy pochopitelně krom příležitosti pro EMC prodat velké množství úložišť pro ony masivně rostoucí objemy dat a nezbytné lepší zabezpečení. Objevné tak nebylo ani sdělení, že počty IT expertů porostou podstatně pomaleji než objemy spravovaných dat, nebo skutečnost, že řešením by mohl být nějaký nový model produktivity či nástroj. Třeba cloud.

Podstatné tedy není to co Tucci řekl, ale spíš to o čem pomlčel. Že totiž hlavní problém ukládání dat do cloudu je úzké a nákladné hrdlo jejich přenosu, společně s otázkou bezpečnosti (jde spíše o důvěru v to, že váš dodavatel úložné kapacity tu za tři nebo pět let ještě bude, než o otázku úniků - ty jsou mnohem pravděpodobnější v rukou vašich zaměstnanců, než u externího dodavatele).

Stejně tak Tucci taktně opomenul skutečnost, že Cloud computing povede k tomu, že na provoz (udržování tentokrát dat a aplikací, nikoliv systémů při životě) bude utrácen prakticky celý IT rozpočet a iluze o tom, že rázem zbude hromada peněz na inovace uvnitř IT je lichá. Změní se totiž celý proces inovací - ten bude díky cloudovým aplikacím nejen v rukou CIO, ale též uživatelů na straně byznysu a dodavatelů.

Plenární přednášky hostů na Oracle Worldu i dalších konferencích zkrátka ne vždy vycházejí na výbornou. Už si na to začínáme zvykat.

Komentáře