Mobilní řízení očima Petra Koptíka

Sloupek Petra Koptíka z Minervy poodhaluje aktuální možnosti využití mobilních zařízení ve firmách.

Mobilní řízení očima Petra Koptíka


Rád bych se podělil o mou zkušenost z oblasti mobilních zařízení. Jsem si jist, že velmi podobné potřeby má většina manažerů řídících více podniků či poboček. Součástí mého profesního života je cestování. Mé kompetence zahrnují více poboček i firem v rámci středoevropského regionu a potřebuji mít stále přístup do firmy ať už z auta, vlaku nebo na letišti. Práce vyžaduje mít pod dohledem chod firem a projektů, což znamená přístup do informačního systému společnosti, k e-mailu, reporting, možnost hlasové či video komunikace.

TabletyV nedávné minulosti to znamenalo nosit s sebou, mimo jiné, neskladné zařízení typu notebook se vzdáleným přístupem do informačního systému. Myslím, že nemusím podrobně líčit práci se „standardním“ SW vybavením laptopů s nastaveným přístupem do podnikového systému, na internet a práci s obvyklým kancelářským balíkem. Jako fanda nových technologií jsem pochopitelně uvítal s nadšením technologický posun vše nahradit tabletem iPad2 a spojit možnosti tohoto zařízení pro osobní použití s pokrytím veškerých pracovních potřeb.

To znamená vše na jedné ploše skutečně mobilního zařízení s revolučním ovládáním a bez jakékoliv nutnosti zaškolení. Zařízení iPad2 primárně vyvinuté firmou Apple pro osobní použití, i v mém případě zpočátku využívané pro přístup na internet, zábavu, informace z burzy, zprávy, hudbu a filmy, mám dnes plně přizpůsobené pro firemní použití. Na tabletu mám dostupné „své“ aplikace pro strategické a taktické rozhodování. Agregované informace poskytované systémem business intelligence, pokrývajícím všechna místa a oblasti s možností drill down funkcí. iPad2 s dotykovým ovládáním plně splňuje požadavky na mobilitu, ergonomii a jednoduchost ovládání.

Tato uživatelská revoluce přitom neznamenala v zásadě nic převratného pro firemní informační systém. Naše aplikace využívají architektury klient/server s tenkým klientem, a tak se jedná jen o další typ zařízení realizujícího klientské rozhraní plně využívající možnosti dotykového ovládání. Smyslem však není převést celý informační systém do mobilního zařízení. Pro svou práci manažera přirozeně využívám jen některé aplikace a funkce ERP systému vloženého do mobilního zařízení (prakticky iOS či Android). Nejsem zatížen ostatními funkcemi a pracuji s relevantními daty, která mám vybraná a strukturovaná v manažerské sadě aplikací. Podle žebříčku Fortune 100 jsem se tím zařadil mezi 80 % manažerů největších světových firem.

Autor, Petr Koptík, je obchodní ředitel a předseda představenstva, Minerva Česká republika


Vyšlo v CIO Business World 9/2011
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře