Neztraťte se v záplavě hesel

Známe to každý. Tři e-mailové účty, přístupy do nespočetně e-shopů, kreditní karta, debetní karta, karta k firemnímu účtu, karta k manželčinu účtu a ke každé z těch věcí máme jiné heslo či PIN.

Neztraťte se v záplavě hesel


Pokud nemáme místo hlavy paměťovou kartu, tak nejsme schopni tolik různých informací udržet. Vždyť téměř každý den si člověk vytváří nějaké heslo, zřizuje přístup a získává nové PIN. Jak však s těmi hesly naložit? Každý z nás má jiný systém. Někdo má polepený monitor papírky, jiný považuje za dostatečný trezor peněženku a jiný si všechny údaje láduje do mobilního telefonu v naději, že ho nikdo neokrade či ho v důsledku přepracovanosti neodloží na kapotu auta.

Je jasné, že tato situace není dlouhodobě udržitelná. Pokud nechceme jednoho dne zjistit, že z našeho bankovního účtu zmizely úspory či že se nám někdo naboural do firemní sítě jen díky tomu, že jeden ze zaměstnanců používá celý život heslo „Alík“. Vždyť podle průzkumu společnosti ZoneAlarm patří mezi tři nejpoužívanější hesla kombinace vzestupných čísel (123456…). Zhruba čtyři procenta uživatelů používá jako heslo obdobu slova „heslo“. Průzkum rovněž ukázal, že až 79 procent uživatelů má zvolené nebezpečné heslo a 16 procent používá své křestní jméno. Nejslabším článkem všech informačních systémů je už tradičně místo mezi klávesnicí a monitorem – tedy člověk se svými jmény a hesly.

Řešení může být velmi jednoduché. Přestat používat celé to složité přihlašování jmény a hesly, přihlašování naprogramovat a nahrát do miniaturního počítače, který si pověsíte na svazek klíčů. Je to podobné jako v autech ABS, které za nás sešlápne a uvolní brzdový pedál několikrát za vteřinu. Řidiči už nemusí přerušovaně brzdit a udělají přesně to, k čemu je vedou instinkty, tedy sešlápnou brzdový pedál na maximum a na ABS se mohou plně spolehnout bez toho, že by rozuměli, jak přesně funguje. S chytrou klíčenkou to bude podobné, člověk se o ni bude starat stejně, jako se dnes stará o svoji peněženku, doklady nebo kreditní karty a počítače za nás přihlašování vyřeší podobně, jako za nás v autech brzdí ABS.

A o to přesně jde. Cílem by mělo být bezpečnostní procesy v digitálním světě zautomatizovat. Klíčenka by tak už nebyla jen vstupenkou do našich bytů, kanceláří a garáží, ale mohli bychom s ní kontrolovat naše e-maily, spravovat bankovní účty či nakupovat on-line.

Autor je předsedou představenstva společnosti Anect.


Úvodní foto: Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 10/2011
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře