Sanjay Mirchandani: Nesmíme zůstat pozadu za rostoucími objemy firemních dat

Jako CIO a COO má Sanjay Mirchandani na starosti Global Centers of Excellence ve společnosti EMC.

Sanjay Mirchandani: Nesmíme zůstat pozadu za rostoucími objemy firemních dat


CIO BusinessWorld: Zaměřujete se stejně jako mnoho dalších výrobců na privátní cloud. Někteří zákazníci ale mají pocit, že se často jen jedná o přejmenované staré produkty či nový způsob, jak účtovat virtuální infrastrukturu.

Sanjay Mirchandani: Já si opravdu myslím, že privátní cloud IT oddělením umožňuje zcela změnit způsob, jakým poskytují služby a produkty v rámci své organizace. Umožňuje změnit situaci, v níž se infrastruktura vyznačuje vyhrazeným použitím a vysokou mírou složitosti, a učinit z ní sdílený, efektivní podnikový prostředek, který pak IT oddělení mohou mnoha různými způsoby poskytovat v rámci celého podniku. Privátní cloud má tedy nájemce, mezi něž patří samoobslužné služby, zřizování, fakturace za využité služby nebo sdílení zdrojů, a ty všechny model IT jako služby přivádí k životu. Proto si myslím, že privátní cloud, IT jako služba, opravdu IT oddělením umožňuje zcela změnit způsob, jakým poskytují služby svým organizacím.

Jakým způsobem testujete sami na sobě?

V EMC máme v rámci naší IT divize program s názvem Ověřování IT (IT Proving). Ověřování IT spočívá v tom, že produkty, které ještě nebyly uvedeny na trh, tedy produkty nacházející se ve stadiu beta testování a někdy dokonce ještě v ranější fázi vývoje, zavádíme do produkčního prostředí našich datacenter. Poté je testujeme během celého životního cyklu vývoje, a díky tomu mají naši zákazníci při uvedení produktu na trh k dispozici osvědčené postupy. Produkty tedy nejen sami využíváme, ale dokonce je v mnoha případech provozujeme v našich datacentrech, v našem provozním prostředí, ještě předtím, než je uvedeme na trh a oznámíme jejich všeobecnou dostupnost. Výborným příkladem jsou technologie VPLEX. Dále mohu uvést řadu produktů SourceOne, které měly své pevné místo v našich datacentrech dlouho předtím, než jsme je dali k dispozici zákazníkům.

Byli jste známí jako společnost poskytující úložné systémy a nyní sami sebe označujete spíše jako společnost poskytující řešení pro správu informací. Jak se vaše role změní za dalších pět let?

Je pravda, že jsme během posledních několika let rostli díky řadě akvizic. Od roku 2003 jsme zakoupili přibližně 50 společností a utratili přitom více než 11 miliard dolarů. Domníváme se, že naše portfolio a také naši zákazníci díky těmto akvizicím získali nesmírnou přidanou hodnotu. Uzavíráme také partnerství s těmi nejlepšími v odvětví. Ale každoročně také věnujeme značnou část našich příjmů, přibližně 11 nebo 12 procent, na interní vývoj a výzkum. Když tedy vezmeme v úvahu tyto akvizice, naše vlastní R&D a partnerský ekosystém, domníváme se, že našim zákazníkům můžeme předložit nejlepší nabídku v oblasti informační infrastruktury. Již dávno to nejsou jen úložiště nebo úložné systémy, ale také produkty bezpečnostní divize, řešení pro virtuální infrastrukturu či správu obsahu a řadu dalších technologií.

Řada výrobců, vás nevyjímaje, nastavila doslova krkolomné tempo novinek a inovací. Dokážou zákazníci s takovou záplavou novinek ještě vůbec držet krok?

Pokládáme za důležité poskytovat našim klientům nové technologie tak, aby je dokázali využít a zaměstnanci jejich IT oddělení se s nimi stíhali dobře seznámit. Je pravda, že jsme na trh velmi rychle uvedli nová zařízení, ale naší snahou je nezůstat pozadu za obrovským tempem nárůstu objemu podnikových dat. Firmy dnes využívají velký objem informací, které pocházejí z nových zdrojů po celém světě, a změnily se také cykly, v rámci nichž je musíme nabídnout jako poznatky business intelligence. Tyto cykly jsou nyní kratší a pro podniky je třeba informace připravit různým způsobem.

V poslední době probíhají výrazná konsolidace trhu a koncentrace technologií v rámci společností a aliancí, jako je například partnerství s vámi vlastněným VMware. Čeká nás silně konsolidovaný svět IT?

Ano, odvětví IT prochází obdobím konsolidace. O tom není pochyb. Akvizice společností jsou dnes na denním pořádku. V tomto období jsou podle mého názoru důležité inovace umožňující škálování a součinnost. Musíme pokračovat v inovacích, ať už prostřednictvím konsolidace nebo vlastního vývoje a výzkumu. Ale některé z těchto konsolidací, některé z těchto akvizic přinášejí také schopnost škálovat produkty a inovace v součinnosti s doplňujícími technologiemi.

Je možné, že potřeba kompatibility, dodržování společných standardů a podpora heterogenních prostředí budou faktorem, který přinutí i ty největší konkurenty k tomu, aby spolu určitým způsobem spolupracovali?

Myslím, že v našem odvětví byli stejní hráči na trhu v různých obdobích střídavě našimi konkurenty i partnery. Tento jev naše odvětví provází už mnoho let. Podle mého názoru je podstatné soustředit se na to, co je důležité pro naše zákazníky. Pokud se ukáže, že technologie spolu musí lépe vzájemně spolupracovat, protože je to důležité pro naše zákazníky, myslím, že se tím budou všichni v oboru řídit. Proto se musíme postarat o to, aby celé naše odvětví zvyšovalo hodnotu pro zákazníky a situaci jim usnadňovalo, místo abychom jim do cesty stavěli překážky.

 Sanjay Mirchandani

— Kdo? CIO a COO, EMC Global Centers of Excellence
— Kdy? V EMC dříve působil na pozici SVP řídícího kancelář pro globální růst a obchodní rozvoj. Před nástupem do EMC pracoval na řadě vedoucích pozic v Indii a Asii ve společnosti Microsoft.

Komentáře