Síťová mobilita

Máte SIM kartu s aktivovaným internetem a přemýšlíte, jak nejvhodněji připojit váš notebook či jak toto připojení sdílet?

Síťová mobilita


Když jsem před lety četl vizi o počítači v každé domácnosti, nechtělo se mi tomu moc věřit. Dnes vím, že ta vize byla reálná a pomohla IT oboru k velkému rozmachu. Dnes je fenoménem mobilita, která nekončí jen mobilním telefonem, který má v současné době i školák, a to někdy i v první třídě, a to i mobilita datová.

Většina lidí se dnes neobejde bez internetu na chatě, dovolené či na pracovních cestách. Myšlenka, že se připojíte k internetu až v práci, je také ta tam. A tak přichází na scénu mobilní internet, který nám již dnes poskytují všichni operátoři a své nabídky stále vylepšují. Nicméně pokud máte v ruce SIM kartu s aktivovaným internetem, začnete řešit, jak nejvhodněji připojit váš notebook či PC pomocí této služby, anebo také jak toto připojení sdílet. Výrobci síťového hardwaru však také nelení – a tak máme dnes k dispozici několik USB klíčů, které umí obsloužit tuto mobilní SIM kartu.

Samozřejmostí je také její následné sdílení, a tak pokud doma disponujete bezdrátovým routerem s vestavěným USB portem, můžete ve většině případů toto připojení následně sdílet v síti. Samozřejmě je třeba si ověřit, zda příslušné zařízení tuto podporu má. V neposlední řadě se již objevila úplně mobilní zařízení pro sdílení mobilního internetu, která v sobě mají i zabudovanou baterii s možností sdílet poskytnuté připojení bezdrátově pro několik uživatelů najednou – a podobnou funkci dokonce nabízejí některé chytré telefony se systémem Android. Díky miniaturizaci lze takové zařízení označit jako „pocket router“, neboli router do kapsy. Možnosti využití se pak nabízejí i pro sdílení internetu za jízdy v autě, autobusu či ve vlaku. Zařízení nevadí pohyb a dokáže se správně přepínat i do pomalých sítí a přejít například z 3G až na GPRS. Ke standardizaci také patří nabíjení či napájení přes dostupný USB port, který dnes naleznete nejen na PC, ale i v autě.

Když vidím, jak operátoři rozšiřují nabídku rychlého 3G internetu i v dalších městech, myslím, že vize mobilního internetu pro každého není vůbec nic vzdáleného, ale již aktuální současnost se všemi potřebami uživatelů závislých na připojení.

Článek byl odeslán pomocí mobilního internetu z kapesního routeru z místa, kam dráty nevedou.

 

Autor je Country Manager D-Link

 

Vyšlo v CIO Business World 10/2010
Časopis lze koupit se slevou 20 %
Komentáře