Zakleté investice

Investice jsou prý největší bolestí IT. Provoz, ta nenažraná mrcha, spolyká většinu financí a peněz na investice se již prakticky nedostává.

Zakleté investice


Investice jsou prý největší bolestí IT. Provoz, ta nenažraná mrcha, spolyká většinu financí a peněz na investice se již prakticky nedostává. Tak tak jsou podniky a organizace s to obnovit svůj rezavějící park IT železa a nakoupit nové aplikace či tu a tam něco dovyvinout, přiohnout nebo zintegrovat.

Zaběhlé podniky jsou v tomto směru v nevýhodě. Zatímco nově zakládaná firma může od počátku budovat své IT převážně (v odvětví služeb či drobné výroby pak často i zcela) na hostovaných aplikacích, a nezbytné investice se tak smrsknou prakticky jen na koncová zařízení a případný lokální fileserver, zaběhnuté podniky si s sebou nesou dědictví infrastruktury, kterou je třeba draze obnovovat a udržovat.

Je na čase, aby partneři a dodavatelé, kteří v poslední době naříkají, že jim cloud bere zákazníky a obživu, přijali nový obchodní model jako fakt a příležitost. Příležitost pomoci tisícům firem, podniků a organizací přenést jejich drahé IT dědictví do hostované podoby a zbavit se všech zbytečných informačních kostlivců. Bude to koneckonců proces dlouhý, a tedy i perspektivní obživa na řadu let, byť možná už ne tak snadná jako někdejší servisní smlouvy nebo tučná jako rozsáhlé integrační projekty.

Investice rozhodně nejsou přežitek, byť se k nim tak řada manažerů (a ke své škodě i akcionářů a investorů) chová. Investovat má ale smysl do věcí, které jsou podstatou vašeho byznysu. Informační technologie jsou nezbytnou součástí každého podnikání stejně jako elektřina či voda, elektrárnu ani vodárnu kvůli tomu ale nejspíš pořizovat nebudete, musíte tedy mít i vlastní datové centrum či několik serverů se skomírajícími aplikacemi?

I když s těmi elektrárnami nám to nesmyslné „zelené“ dotace poněkud kazí…Úvodní foto: © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 11/2011
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře