Open source pro podniky - 2

Volba nejlepšího softwarového řešení pro podporu podnikových procesů se vždy odehrává v mezích dvou základních, avšak zpravidla protichůdných kritérií – a to vysokými nároky na možnosti funkcionalitu a požadavkem na co nejnižší náklady. Jestliže si lámete hlavu nad řešením otázky „koupit, či vyvíjet“, pak by vaší pozornosti neměla ujít oblast open source softwaru.

Open source pro podniky


Business Inteligence
Mnohým zákazníkům a ISV dělají vrásky na čele licenční poplatky za business intelligence (BI) software, takže je jenom logické, že se mezi open source projekty objevily i takové, které jsou právě na BI zaměřeny. S prvními výsledky vyrukovala Eclipse Foundation, u níž patří BI mezi 7 projektů nejvyšší úrovně. Letos v létě uvolnila verzi 1.0 svého řešení BIRT (Business Intelligence and Reporting Tools) pod svojí vlastní licencí Eclipse License schválenou OSI (Open Source Initiative).

BIRT je primárně navržen jako reportingový systém pro webové aplikace založené na Javě, jenž je postaven na frameworku označovaném Open Data Access, který nabízí velkou flexibilitu při výběru datových zdrojů. Sestává ze dvou součástí: Jednou je soubor JAR (Java Archive), obsahující komponenty run-time prostředí určené pro nasazení na aplikačním serveru, a druhou report designér, dodávaný jako plug-in Elipse. Ten umožňuje jednoduchou WYSIWYG editaci a nabízí paletu standardních položek reportů. Pro ty, kdo se neobejdou bez profesionální podpory, údržby a školení, nabízí veškeré služby týkající se BIRT společnost Actuate. Ta také pod komerční licencí nabízí i vlastní verzi BIRT.

Další organizací, která se orientuje na BI, je start-up Pentaho soustřeďující se na vývoj kompletní BI platformy, která má obsahovat nástroje pro reporting, analýzu, kontrolní panely, data mining a workflow. Pozornost sice budí informace o tom, že mezi členy vývojového týmu jsou i takoví, kteří mají zkušenosti z práce na BI projektech ve společnostech Cognos, Oracle či SAS, nicméně na reálné výsledky si budeme muset počkat až do období před koncem letošního roku.
Architektura hlavního serveru bude založena na J2EE a příslušné klientské prostředí je podobně jako u BIRT postaveno na Elipse. Důraz je kladen na flexibilitu a podporu moderních technologií, jako jsou XML definice pro veškerý obsah a rozhraní webových služeb pro analytické komponenty. Podle dostupných informací by mělo být řešení dostupné pod licencí LGPL a licencí „typu LGPL“ (viz web projektu, na němž je k dispozici i roadmapa).

CRM
Pro většinu firem je podpora zákazníků a prodeje citlivým tématem, což znamená, že CRM (Customet Relationship Management) je kritickým elementem jejich softwarového zázemí. Ačkoliv vůči open source produktům mohou mít nedůvěru, jejich výhodou je to, že jsou ihned k dispozici ke stažení a neomezenému vyzkoušení, zatímco komerční řešení je obvykle k dispozici v nějakým způsobem omezené zkušební verzi. Vyzkoušení open source verze vás nemusí stát nic a máte volnou ruku k experimentům.

Pravdou je, že open source nemůže nabídnout alternativu, která by se plně vyrovnala drahým high-endovým CRM aplikacím nebo hostovaným službám (jako třeba Siebel nebo Salesforce.com). Pro menší a středně velké firmy však některé projekty mohou nabídnout zcela adekvátní řešení na překvapivě dobré úrovni.

Kupříkladu SugarCRM představuje kompletní systém podnikové kategorie založený na open source technologiích jako PHP, MySQL a Apache. Základní verze je dostupná k volnému stažení pod speciální licencí, k dispozici je i komerční verze Sugar Professional. Placená podpora je ovšem dostupná pro obě varianty. Obzvláště verze Professional je plnohodnotným CRM pro střední podniky s bahnatou nabídkou funkcí. Ve verzi 3.0 je k dispozici třeba nástroje pro správu kampaní a kontaktních seznamů, e-mailový marketing, projektový management, adresář zaměstnanců a synchronizaci kalendáře. Ve verzi 3.5 bude navíc podporována i práce klientů off-line, což je užitečné pro obchodníky pracující „v terénu“. K dispozici má být rozsáhlý framework pro volitelné moduly a podpora databází Oracle.

Dalším příkladem může být Compiere, který už sice patří spíše do kategorie ERP řešení, disponuje však i integrovanou CRM funkcionalitou. Nabízí logický pohled na aktivity týkající se zákazníků i možností prodeje, lead tracking, správu kampaní, analýzu profitability u zákazníků či samoobslužný on-line dotazník pro obchodní partnery.

Open for Business Project nabízí, podobně jako Compiere, širokou sadu e-businessových aplikací, jako je CRM a ERP, pod licencí MIT. Nejsou však k dispozici jako diskrétní moduly, celá sada je postavena na společném datovém modelu a slouží ke správě prodejů, účetnictví, vybavení atd. To má své výhody i nevýhody – různé aktivity jsou sice v rámci systému dobře integrovány, abyste však mohly využít potřebné funkce, budete nuceni instalovat kompletní monolitický systém. Podporu však nabízí několik konzultačních organizací.
Komentáře