Věda a historie
Historie firmy Apple
„Můj sen je, aby každý člověk na světě měl svůj vlastní počítač Apple,“ prohlásil kdysi Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. V pravém slova smyslu se mu tento sen nesplnil. Na druhé straně si dnes už nelze představit osobní počítač...
Umělá inteligence kolem nás
Turingův test a otázka, zda stroje mohou myslet, jsou témata fascinující již mnoho desetiletí i lidi pohybující se jinak mimo svět IT. Staly se součástí populární kultury.
Průkopníci informačního věku - Ivan Sutherland
Kreslicí systém Sketchpad, který předznamenal mohutný rozvoj počítačové grafiky v následujících desetiletích, první aplikace virtuální reality prostřednictvím HMD, algoritmy pro vektorovou grafiku, design asynchronních integrovaných obvodů....
Kde se bere matematika (2. díl)
Výsledky různých výzkumů ukazují, že o povaze matematiky stále nemáme jasno. Nakolik je společná všem lidem (nebo i zvířatům), nakolik dána kulturou?
Kde se bere matematika (1. díl)
Výsledky různých výzkumů ukazují, že o povaze matematiky stále nemáme jasno. Nakolik je společná všem lidem (nebo i zvířatům), nakolik dána kulturou? A mohou existovat kultury „bez matematiky“, kde lidé nejsou schopni ani elementárního...
Průkopníci informačního věku (27.) - Seymour Papert
Matematik Seymour Papert byl prvním z řady významných vědců, kteří propojili svět počítačů s hlubokým zájmem o vývoj lidského intelektu.
Magnetické kvasinky i umělé rostliny
Biotechnologie se v živé přírodě nemusí pouze inspirovat, ale může s živými organismy i přímo pracovat. Zdaleka přitom nejde jen o genetické modifikace, rostliny odolné proti škůdcům nebo efektně svítící akvarijní rybičky.
Opilcova procházka a kvantový počítač ze světla
Tým odborníků z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze ve spolupráci se zahraničními kolegy uspěl, když se mu podařilo publikovat na téma kvantových počítačů v prestižním časopisu Science.
Donald Knuth - velikán algoritmického myšlení
Autor několikasvazkového díla Umění programování, na němž pracuje od roku 1962, bývá označován jako „guru počítačového programování“ a řazen mezi nevlivnější vědce současnosti.
Průkopníci informačního věku (25.) - Theodor Nelson
Tvůrce projektu Xanadu patří mezi nejoriginálnější a také nejkontroverznější osobnosti světa IT. Ačkoli jeho celoživotní projekt nenašel praktické využití, jeho přínos pro rozvoj nových technologií, zvláště World Wide Webu, je nezpochybnitelný.