Historie Motoroly - 3

Společnost, která jako první uvedla na trh mobilní telefon, je dnes druhým největším výrobcem těchto přístrojů. Leckoho možná překvapí, že známé logo netopýřích křídel ve tvaru velkého „M“ se nejprve objevovalo na radiopřijímačích, vysílačkách...

Historie Motoroly


Paul V. Galvin (1895–1959), americký podnikatel, spoluzakladatel společnosti Galvin Manufacturing Corporation, která byla – na jeho podnět – přejmenována na Motorola Inc. Začal studovat na University of Illinois, ale studium kvůli finančním problémům nedokončil. Vystřídal řadu zaměstnání, po celý život byl samoukem. Vynalezl postup výroby dostupného autorádia, což byl hlavní produkt, který Motorola v předválečných letech nabízela a díky němuž se z ní stala významná společnost.

Daniel E. Noble (1902–1980), americký vědec, průkopník na poli FM rádia a polovodičové technologie. Do Motoroly nastoupil v roce 1940 jako ředitel výzkumu. O rok později se zasloužil o vznik dceřiné společnosti Motorola Communications and Electronics, Inc. Vyvinul první přenosné dvoucestné rádio v pásmu FM („Walkie-Talkie“), které se nosilo na zádech. Později se soustředil na oblast polovodičů, ve které Motorola zaznamenala řadu úspěchů.

Robert (Bob) W. Galvin (*1922), americký manažer, syn spoluzakladatele společnosti Paula Galvina. Dlouholetý prezident a výkonný ředitel Motoroly (1958–1986). Vystudoval University of Notre Dame a University of Chicago, do Motoroly nastoupil v roce 1940. Inicioval vývoj prvního mobilního telefonu. Za své manažerské schopnosti získal řadu prestižních ocenění (např. Vannevar Bush Award).

Bill Smith (1929–1993), americký manažer. Vystudoval U.S. Naval Academy a School of Management na univerzitě v Minnesotě. V roce 1985 byl jmenován hlavním manažerem kvality koncernu Motorola a vypracoval úspěšnou a dodnes využívanou koncepci „Six Sigma Quality Program“.

Martin Cooper (*1922), americký inženýr, „otec mobilního telefonu“. Vystudoval elektrické inženýrství na Illinois Institute of Technology. Čtyři roky strávil v americkém námořnictvu. V roce 1954 nastoupil do Motoroly, kde se účastnil vývoje přenosných vysílaček. Později vedl tým, který zkonstruoval první mobilní telefon. Obdržel patent na mobilní telefon, který odprodal společnosti Motorola za symbolickou částku jeden dolar.

Rudy Krolopp (*1930), americký designér. Narodil se v Chicagu, ale jeho matka byla Češka. U společnosti Motorola pracoval dvaačtyřicet let a byl členem týmu, který vyrobil první mobilní telefon.

Edward J. Zander (*1947), americký inženýr a manažer, od roku 2003 výkonný ředitel společnosti Motorola. Syn imigrantů z Polska (otec) a Řecka (matka) vyrůstal ve velice skromných poměrech, absolvoval Rensselaer Polytechnic Institute. Propracoval se na manažerské pozici v několika IT firmách (Data General, Apollo Computer), než nastoupil do společnosti Sun Microsystems, kde se dostal až na pozici viceprezidenta pro marketing a posléze prezidenta a CEO společnosti (1999–2002). V roce 2003 uspěl ve výběrovém řízení na pozici nejvyššího výkonného představitele společnosti Motorola.
Komentáře