Historie Texas Instruments - 4

Za vznikem společnosti Texas Instruments, jedné z nejvýznamnějších amerických polovodičových a elektronických firem, stál objev ropy ve státech Texas a Oklahoma.

Historie Texas Instruments


Regency TR-1

„První kapesní rádio na světě“, hlásaly reklamy na přístroj, který se objevil na trhu s ohledem blížící se Vánoce na sklonku října. Regency TR-1, první komerčně vyráběné tranzistorové rádio, se záhy ve Spojených státech stalo hitem předvánočních nákupů na sklonku roku 1954.

Za skutečností, že z rádií mohly zmizet elektronky, stál významný fyzikální objev, který v Bellových laboratořích učinil v roce 1945 tým výzkumníků pod vedením W. B. Shockleyho. Nové zařízení, založené na objevu tranzistorového efektu, dostalo název tranzistor. Tranzistory umožnily první miniaturizaci spotřební elektroniky, jedním z prvních příkladů bylo právě tranzistorové rádio. První „tranzistorák“ Regency se prodával za baťovskou cenu 49,95 dolarů (což je s ohledem na inflaci asi dnešních 340 dolarů) a do Vánoc se prodalo na 100 tisíc kusů těchto malých kapesních rádií, což byl nečekaný úspěch. O události informovala všechna média, včetně prestižních listů The New York Times a The Wall Street Journal.
Komentáře