Xerografie slaví 70 let

Vynález, který umožnil lidem po celém světě vytvářet a sdílet informace v miliardách kopií a laserových tisků, oslavil na konci října 70 let.

Xerografie slaví 70 let


Vynález, který umožnil lidem po celém světě vytvářet a sdílet informace v miliardách kopií a laserových tisků, oslavil na konci října 70 let.

První fotokopie byla vytvořena v roce 1938 v provizorních laboratořích v salónku hotelu Astoria v newyorské čtvrti Queens. Na kopii uchované v Smithsonian Institution je zpráva „10-22-38 ASTORIA“. Jednoduchý způsob kopírování dokumentů vynalezl vědec a patentový advokát Chester Carlson.

Kdyby byl C. Carlson naživu, byl by nejspíš velmi překvapený, když by se dozvěděl, že jeho vynález spustil informační revoluci, která pokračuje až dodnes, zpřístupňuje informace a umožňuje šíření světových vědomostí. Nezávislá konzultační společnost Infotrends odhaduje, že letos bylo vytištěno a okopírováno 3,08 biliónů stránek na strojích, které navazují na Carlsonův vynález.

„Efektivní využití informací je základem dnešního globálního obchodu a vynález Chestra Carlsona odstranil zeď, která zadržovala informace před těmi, kdo je potřebovali,“ řekla Sophie Vandebroek, Chief Technology Officer společnosti Xerox a prezidentka Xerox Innovation Group. „Od té chvíle vzrostly příležitosti získat vědomosti až na 281 exabytů informací vytvořených a sdílených jen v roce 2007. Současný Xerox disponuje řadou softwarových technologií a služeb, které umí zpracovat toto extrémní množství informací a pomohou jednotlivcům i firmám odstranit překážky, získat informace a učinit rychlá a úspěšná obchodní rozhodnutí.“

Carlson odmítl fotografické postupy a experimentoval s elektrostatickými vlastnostmi a materiály, které byly fotoelektrické, a jejichž elektrické vlastnosti se změnily při ozáření světlem. Proces, který vynalezl, byl nazván xerografie, přičemž toto pojmenování vychází z řeckých slov xeros (suchý) a graphein (psaní). Trvalo však ještě dalších dvacet let než malá newyorská společnost Haloid, z níž se později stal Xerox, tento proces využila obchodně.

Od té doby se informace v jakékoliv formě začaly velmi rychle šířit a stejná společnost, která spustila éru „sdílení“, dnes zákazníkům pomáhá efektivně využívat záplavu informací.

Xerox neustále přináší přidanou hodnotu díky svým vynálezům, které využívá ve svých výrobcích, řešeních a službách, používá je jako základ pro nové obchodní příležitosti a poskytuje licence nebo je prodává jiným subjektům. V roce 2007 získala společnost celosvětově 584 patentů, což je o 5 % více než v roce 2006.

Komentáře