@work: Dell UltraSharp U2412M

Řada UltraSharp U představuje již několik let v portfoliu Dellu monitory pro kancelářské použití. Na poslední čtvrtletí roku si Dell v této řadě připravil lehký update a my jsme tak přivítali v redakci zástupce inovované řady – model UltraSharp U2412M.

@work: Dell UltraSharp U2412MUltraSharpy od Dellu patří v korporátním segmentu ke stálicím a mnoho uživatelů je značce věrných řadu let. Dellu se totiž s UltraSharpy podařilo v podstatě dosáhnout na straně zákazníků podobného vzorce chování, jakému se těší mezi automobily třeba VW Golf. O kancelářských UltraSharpech sice víte, že jsou maličko dražší, možná mají i v daném okamžiku o něco horší obraz než přímá konkurence, přesto padne často volba právě na ně. Dell za to vděčí především tomu, že se v této kategorii již roky chová konzervativně, nepodléhá módním vlivům a vždy nabídl excelentní, ergonomické stojany. Především díky tomuto  pohodlí, které před lety nenabízel v dané kategorii téměř nikdo, se Dellu podařilo vybudovat řadu věrných příznivců.

Dell U2412M

Současný zástupce kancelářských displejů v portfoliu Dellu U2412M je osazen e-IPS panelem, nabízí rozlišení 1920 x 1200 bodů (poměr stran je tedy 16:10 a nikoliv televizní 16:9), statický kontrast 1000:1 a papírovou dobu odezvy 8ms (GtG) a tradiční pivot. Stojan Dellu není úplnou novinkou, značka tuto konstrukci již nějaký čas využívá, ale to není na překážku tomu, aby i tentokrát poskytnul dobré možnosti polohování – ve vertikále umožňuje regulaci výšky v rozpětí 20 cm, horizontální natočení o 45° (kloub je v základně, natáčí se tedy pouze noha stojanu, nikoliv samotná základna), náklon 4° vpřed a 18° dozadu a pivot (až 90°). Ve výbavě najdeme porty 1 x D-Sub (VGA), 1 x DVI-D, 1 x DisplayPort, 1 x USB vstup, 4 x USB (dva jsou na levé straně, dva zespodu) –  displej tedy může sloužit tradičně i jako USB hub.

I když Dell použil IPS panel, což dává tušit lepší pozorovací úhly a kvalitnější barvy než v případě levných TN panelů (6bitové barvy proti 8bitům u IPS) použitý E-IPS nám přináší malé překvapení. Interně totiž pracuje pouze se 6bitovými barvami s využitím FRC obvodu, který zjednodušeně řečeno provádí dithering rozpadem sousedních odstínů. Tím samozřejmě výrobce dosáhne rychlejší odezvy, ale riskuje problémy s bandingem (proužkování). Naštěstí se tomu Dell v případě U2412M vyhnul a gradace barev je v pořádku, bez vzniku přechodových pruhů. Kritickým místem jsou ale samozřejmě tmavé odstíny šedé, kde občas dojdou kombinaci 6bitů+FRC síly a můžete tak (pokud tomu budete věnovat čas a úsilí) pozorovat lehký krátkodobý posun ke světlejším tónům.  V kancelářské praxi však tyto změny běžný uživatel v podstatě nemá šanci postřehnout – navíc se tento jev týká téměř výhradně filmových scén z kvalitního zdroje signálu. Pro tradiční DVDripy a seriálové epizody je i tento panel dostačující. Vrátíme-li se do kancelářského prostředí, pro které je tento monitor určen, můžeme konstatovat, že jde o ideální řešení.

Dell U2412M

Při dlouhodobé práci oceníte jeho matný displej, námi testovaný model vykazoval i slušnou homogenitu obrazu a LED podsvícení nebylo nijak agresivní. Z hlediska práce s kancelářskými aplikace a internetem poskytuje U2412M klidný a stabilní obraz. Zobrazované barvy působí jasně a nasyceně, i když barevnou přesnost u tohoto displeje logicky nehledejte. Důležité pro práci v kanceláři je i skutečnost, že nedochází k výrazné degradaci obrazu a úbytku kontrastu při změně úhlu pohledu až po 45° ve všech směrech. Zobrazované písmo je jasné, ostře vykreslené a to i při interpolaci různých rozlišení. Podobně se displej chová i v případě práce s excelovskými tabulkami, kde při nižším jasu, tak jak řada zaměstnanců snižuje tuto hodnotu kvůli pohodlí očí, jsou rozhraní buněk zřetelně viditelná a ostře vykreslená a podobně je tomu i s písmem.

Odezva displeje byla v průměru 11ms, a to znamená, že si na tomto displeji můžete třeba během času na oběd zahrát i nějakou tu akčnější hru. Celkové řešení U2412M s poměrem stran 16:10, rozlišením 1900 x 1200 bodů jasně ukazuje na jeho kancelářské ambice a musíme konstatovat, že se je Dellu podařilo naplnit. Zmiňované chyby v obraze nehrají z hlediska využití monitoru s balíkem Office podstatnou roli. Jeho zbývající vlastnosti totiž rozhodně podpoří produktivitu práce uživatele. Přičteme-li k tomu vynikající zpracování a možnosti fyzického nastavení díky pivotu, je U2412M dobrou volbou pro každou kancelář. Cena v době testu se pohybovala v rozmezí 5 700 - 5 800 Kč bez DPH.

DellGalerieKomentáře