@work: Lowepro Pro Roller Attaché x50

Nenápadný, konvenčně černý počin od společnosti Lowepro s označením Pro Roller Attaché x50 byste na první pohled mohli považovat za naprosto tuctový příruční kufřík do letadla, který splňuje charakteristiky palubního cestovního zavazadla.

@work: Lowepro Pro Roller Attaché x50To by byl ale velký omyl, zdánlivě běžný kolečkový kufr totiž obsahuje namísto očekávané polstrované fotovaničky plnohodnotnou ramenní fotobrašnu. Kufr i brašnu lze samozřejmě používat i zcela nezávisle na sobě.

Pokud byste přemýšleli nad tím, pro koho je výrobek tohoto rázu určen, nenecháme vás příliš dlouho tápat - kufr Pro Roller Attaché x50 se hodí zejména pro ty z nás, kteří jsou často vysíláni na obchodní cesty a na místech samotných mají občas trochu času i na focení místních zajímavostí nebo tu a tam podnikají fotovýlety „na jednu noc“. Pro tuto cílovou skupinu, která si může dovolit investovat několik tisíc korun navíc, bude jistě důležitá preciznost materiálového zpracování a trvanlivosti.

Z této perspektivy nemáme produktu prakticky co vytknout - teleskopická výsuvná rukojeť (ručka) určená pro tažení kufru na kolečkách, ač s ohledem na rozměry kufru poměrně dlouhá, odolala našim zátěžovým testům na výbornou. O tom, že LowePro patří mezi výrobce zaměřené na přenášení fototechniky, svědčí mimo jiné drobnost, nad kterou však nejeden fotograf doslova zajásá – v rukojeti je totiž integrován stativový závit pro upevnění fotoaparátu přímo na výsuvné rukojeti. Stativ tak můžete s klidnou duší nechat doma.

PRAttacheX50System

Stejně tak jsme ocenili poměrně měkký chod koleček (s průměrem 75 mm), která byla navíc díky své konstrukci kupodivu odolná i vůči nástrahám v podobě drobných kamínků vyskytujících se na ulici (jistě znáte situaci, kdy se kolečka neustále zadrhávají).

Skelet kufru je velmi dobře a účelně vyztužen, což výrazně snižuje riziko poškození přenášených věcí. V této souvislosti se sluší zmínit také pogumované rohy kufru. Snad jen přední kapsu kufru bychom v roli výrobce vypolstrovali ještě o něco více, neboť její obsah je „přímo na ráně“ při libovolné kolizi. Jak jsme si prakticky vyzkoušeli, částečnou ochranu poskytuje výsuvná plastová redukce na spodní straně kufru (mezi kolečky) zvyšující stabilitu kufru ve vertikální poloze.

PRAttacheX50Interior

Víko kufru se samozřejmě uzavírá zipem se dvěma poměrně masivními kovovými jezdci, které lze z bezpečnostních důvodů uzamknout k sobě (zámeček není součástí dodávky). Ocenili jsme rovněž možnost nastavení úhlu otevření víka kufru pomocí dvou elastických kompresních pásků (pro použití ve vertikální poloze s vloženou brašnou s fotovýbavou).

Ramenní brašna, rozměrově perfektně přizpůsobená pro vložení do kufru, nás v prvé řadě překvapila svou velice nízkou hmotností. Její hlavní komora je vybavena sadou oddělovacích příček na suchý zip pro modulární přizpůsobení vnitřního prostoru konkrétním potřebám. Součást brašny tvoří také vyjímatelné látkové pouzdro na kabely, paměťové karty a drobné příslušenství. Vnější kapsa na přední straně brašny slouží pro uložení notebooku nebo dokumentů a uzavírá se předním víkem se dvěma karabinami. Pětici kapsiček na přední straně vnější kapsy lze použít pro uložení dokladů, mobilního telefonu, psacích potřeb, klíčů apod. Odnímatelný ramenní popruh se vyznačuje posuvnou polstrovanou ramenní podložkou a kovovými karabinami s úhlem protočení 360°. Jako chytrou variantu jsme ocenili možnost upevnění brašny na vysunutou rukojeť (ručku) kufru pomocí vertikální páskové smyčky (tunelu) na zadní straně brašny.

PRAttacheX50Laptop

Kufr si s naší redakcí prožil v podstatě celý rok 2011 a musíme konstatovat, že jsme si jej hodně oblíbili. Na krátké cesty (1-3 dny) vyrážíme totiž „vyzbrojeni“ nejenom notebooky, klasickou sestavou napájecích kabelů a potřebným oblečením, ale i se zrcadlovkami nebo kamerami. Attaché tak v podstatě absolvoval v průměru jednou týdně dva lety a to nejenom jako cabin baggage, ale na krátkých trasách (Berlín, Varšava) i cestu v zavazadlovém prostoru. Po celou dobu roku 2011 chránil naši fototechniku spolehlivě – přežil běžné pády a nárazy v davové strkanici, nešetrné zacházení a otřesy při běhu, přivření do dveří metra, hod na cíl (viděli jsme jednou, jak obsluha na letišti hází kufr od letadla na vozík vzdálený tak 5 metrů), polití tekutinami, hnusné anglické počasí, portugalská vedra i švédskou zimu.

Za ten čas samozřejmě nasbíral pár odřenin na hranách, několik škrábanců a podobě, ale důležité je, že po celou dobu jsme se nesetkali s problémy se zipem, kolečka si nevyžádala výměnu a točí se i dnes jako na začátku a teleskopické madlo se nezadrhává ani nemá příliš velkou vůli. Materiálové opotřebení odpovídá nepěknému zacházení, kterému jsme kufr vystavili. Jde ale o „závady“ typu flek v rohu, na který jsme v rámci testu vyzkoušeli ukápnutí barvy a následně ředidlo. Z hlediska mechanické odolnosti si ovšem nemůžeme stěžovat. Na materiálu se nikde neobjevilo třepení nebo prodření. Opotřebení otěrem je minimální, odpovídá době používání a je v podstatě rovnoměrně rozložené na nejvíce namáhané plochy, přičemž ale kufr stále drží barvu a na pohled nepůsobí viditelně opotřebovaně.

Celkově hodnotíme produkt Lowepro Pro Roller Attaché x50 na výbornou – za jednu cenu, byť na první pohled vyšší, totiž získáváte praktický cestovní kufr a zároveň brašnu na přenášení fototechniky, ale i dalších věcí běžné denní potřeby. I po ročním používání není v redakci nikdo, kdo by při volbě zavazadla na kratší cesty tento kufr nezvolil.

Rozměry vnější (š x h x v, cm): kufr: 41,3 x 22,9 x 40,6; brašna: 37,5 x 18,4 x 26,7 
Rozměry vnitřní (š x h x v, cm): kufr: 38,7 x 17,8 x 31; přední kapsa kufr: 33 x 3,5 x 23; brašna: 35,6 x 11,4 x 23,5 
Kapacita: DSLR Pro s objektivem, další 2-4 objektivy, foto příslušenství a drobné osobní věci; notebook do 14“ ve vnější přední kapse kufru, kufr je možné použít rovněž na osobní věci (oblečení apod.) po vyjmutí ramenní brašny 
Barvy: černá (black) 
Hmotnost (kg): 4,4 (kufr + brašna)

LoweproGalerieKomentáře